Hep merak ettiğim bir türlü denemeye fırsat bulamadığım kaju kremasını sonunda yaptım?? Biraz doğaçlama bir tarif oldu diyebilirim, daha önce paylaşmış olduğum sağlıklı snickers tarifine güncelleme geldi diyebiliriz. İlk çatalda tüm damağını kaplayan ve etkisinin hemen gitmediği bir şey oldu? Biz baaayıllldıııkk. Hemen kaydedip ilk fırsatta denemelisin. Çünkü güzel. Çok güzel. Kocaman çok güzel ???

Gerekli Malzemeler:

•Tabanı için;
4-5 ceviz
1 yk yulaf 
1 yk hindistan cevizi unu
1 tk hindistan cevizi yağı
2 hurma
•İkinci kat
3 hurma ( benimkiler küçüktü )
1 tk fıstık ezmesi
Fıstık
Tuz
•Üçüncü kat
40 gr kaju
1/2 limon kabuğu
1 tk limon suyu
1 tk bal 
Bitter çikolata

Hazırlanışı:

1️⃣Tabanı hazırlamak için önceden sıcak suda yumuşattığımız hurmalarla beraber tüm malzemeleri rondodan çekiyoruz. Dilediğiniz bir kaba iyice bastırarak yerleştirin. Ben 8cm çapında pasta kalıbı kullandım. 180 derecede 15 dk kadar pişiriyoruz.

2️⃣İkinci katman için daha önce sıcak suda beklettiğimiz hurmaları püre haline getirip ( eğer hurmalarınız çok sertse çok az su ekleyebilirsiniz ) fıstık ezmesiyle karıştırıyoruz. Soğuyan birinci katın üzerine karamel karışımı yayıp üzerine bütün fıstık koyup biraz bastırarak içine girmesini sağlıyoruz ve dinlenmesi için buz dolabına koyuyoruz.

3️⃣Son katman için önceden sıcak suda beklettiğimiz kajuları ve diğer tüm malzemeleri krema haline gelene kadar rondodan çekiyoruz. Bu kısım bi 5 6 dk sürebilir rondonuzun gücüne bağlı olarak. Daha sonra bu krema karışımını da ekleyip buzlukta bi 30 dk kadar donduruyoruz.
Son olarak bitter çikolatayı eriyip üzerinde gezdirerek fıstık parçacıklarıyla beraber süsleyebilirsiniz.

Instagram @neslihanulkutas