Glutensiz Yemek Tarifleri

Glutensiz Baklava

Mete’ nin baklava ile arası sıfır. Bu baklavayı yıllar önce belki olurda canı çeker diye yapmıştım. Hamur açma gibi yeteneğiniz yoksa bir deneyin derim.

Baklavaları kolay yufka ile yaptım. Vereceğim ölçülerle 26 adet yufka çıktı.(tepsim çok küçük) Tavanız ve tepsiniz aynı ölçülerde olursa çok iyi olur.


Kolay yufka için;
2 yumurta
1/2 çay bardağı sıvıyağ
1 su bardağı su
2 yemek kaşığı yoğurt
Glutensiz un (250 gr kadar)
Ben tavayı direk ocağa koyarak yaptım yufkalarımı.


İçi için;
200 gr tereyağ
yarım çay bardağı sıvıyağ
ceviz içi

 

Şerbet için;
600 gr şeker
600 gr su
5-6 damla limon suyu

Yufkaları hazırlayalım. Tereyağ ve sıvıyağı eritelim ve fırça ile tepsimizi yağlayalım. Yufkaları serip her sırayı yağlayalım ve çok çok az ceviz serpelim. Ortasına gelince cevizi yayalım. Sonra yine yufkaları aralarına tereyağı sürerek bitirelim. Fırınımızı 180 derecede ısıtalım. Bu sırada baklavamızı dilimleyelim. Kalan yağımızıda üzerine dökelim. Yağ üzerine çıkacak kadar olsun. Fırına koyalım. O pişerken şerbeti hazırlayalım. Şerbet ve şeker ölçüleri birebir olacak. 600 gr şeker ve 600 gr su kullandım ben. Önce şekeri suda eritelim sonra ocağı yakalım ve şerbeti laynatalım. Almadan önce 5 -6 damla limon suyu sıkalım. Kaşık testi ile kesiksiz akıyorsa şerbet olmuştur. Fırından çıkardığımız sıcak baklavanın üzerine sıcak şerbeti dökün, afiyet olsun 🙂

 

Instagram @egemeteannesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir